DRUHY MASÁŽÍ

 

Jakou masáž si vybrat?

 

Vedle masáží pomocí různých mechanických pomůcek a přístrojů je stále nejvyhledávanější a nejúčinnější masáž ruční neboli manuální.

 

Provádím několik typů manuálních masáží:

  • klasická nejčastěji používaný druh masáže. Využívá se především jako masáž léčebná, uvolňuje napjaté svalstvo a pomáhá odstranit případné zatvrdliny na svalech a úponech. Podporuje krevní a lymfatický systém, tím napomáhá odplavení škodlivých látek. Je ideální na uvolnění zatuhlé šíje, krku, bolestech pod lopatkou, migrény, regeneraci nohou a rukou po sportovním a pracovním výkonu. Pokud tedy cítíte bolest napjatých zatvrdlých svalů je pro vás klasická masáž ta pravá.
  • relaxační jedná se o zklidňující regenerační masáž pozitivně ovlivňující zdravotní stav a celkovou pohodu. Je určena k relaxaci a nabrání nových sil. Tuto masáž zvolte, pokud chcete zmírnit stres, odpočinout si a zharmonizovat tělo i duši.
  • sportovní tato masáž se používá především u sportovců nebo jedinců, kteří cvičí a chtějí svému tělu dopřát to nejlepší ať už před tréninkem nebo po něm. Sportovní masáže mají různé formy: Masáž přípravná – je nejúčinnější masáž, která celkově posílí organismus trénujícího sportovce, aby dosáhl lepších sportovních výkonů. Masáž pohotovostní – používá se těsně před závodem nebo namáhavým tréninkem. Zlepšuje prokrvení a prohřátí organismu. Podle situace se provádí buď povzbuzující nebo naopak uklidňující. Masáž odstraňující únavu – používá se po tréninku a slouží k urychlení odplavování tzv. únavových látek ze svalstva a urychlení celkové regenerace.
  • baňkování lymfatického systému – detoxikační baňkování jedná se o stimulaci a uvolnění cesty lymfatického systému a tím aktivaci celého organismu. Lymfatický systém je velmi důležitou složkou imunitního systému a obranyschopnosti. Jedná se o jedinečný čistící systém, který nás zbavuje škodlivin a tím nás chrání před nemocemi. Lymfatický systém nemá svoji pumpu a jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se  tukové  polštářky, celulitida a otoky. Jemnou bezbolestnou masáž lymfy provádím přesně určenou technikou skleněnými baňkami. Uvedenou metodou se lymfatický systém uvolní a opět zprůchodní. Z těla se vyplaví veškeré toxiny, které zatěžují náš organismus a vyčerpávají ho. Je určena pro všechny, kteří podléhají lehce nemocem, mají oslabenou imunitu, trpí bolesti zad nebo pohybového aparátu, únavou nohou i celého těla, otoky kotníku, lýtek i stehen. 
  • baňkování doplňková metoda klasické masáže forma lokální aplikace. Někdy je potřeba pomoci si  při klasické masáži uvolnit zatvrdlá svalová vlákna, baňky se nechají působit na určitých potřebných místech. Po aplikaci baněk se může stát, že na přikládaných místech mohou vzniknout modřiny, ty však nejsou nebezpečné a během několika dní samy zmizí.
  • Dornova metoda jemná manuální technika, pomocí které jsou klouby a obratle bezbolestně, bezpečně a na milimetr přesně uváděny zpět do svých původních poloh. Vyrovnává statiku těla, pomáhá při bolesti zad, kyčlí, kolen, léčí tenisový loket, skoliózu, rozdílnou délku dolních končetin, dále při potížích s čelistmi, při bolestech hlavy, střevních potížích, křečových žilách, vbočeném palci, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivění či brnění v rukou, žaludečních potížích, výrazně pomáhá při neplodnosti a dalších potížích. 
  • Breussova masáž je přímá energeticko-manuální masáž páteře a výborně doplňuje Dornovu metodu. Užít si ji můžete samozřejmě i samostatně. Jedná se o velmi příjemnou masáž, při které používám výhradně přírodní třezalkový olej. Třezalkový olej regeneruje meziobratlové ploténky. Je vhodná především na veškeré problémy páteře, jako jsou např. bolesti meziobratlových plotének, které je možné pomocí této speciální metody poměrně lehce, bez rizika a s vysokou pravděpodobností vyléčit. Breussova masáž uvolní tělesné, psychické i duševní blokády.
Kontraindikace

Kdy není vhodné masírovat, baňkovat nebo provádět Dornovu metodu? Kontraindikace jsou buď úplné, zde platí úplný zákaz nebo částečné, tady je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Některé masáže stimulují, některé uklidňují a jiné zase detoxikují. Záleží tedy i na vhodně zvolené masáži. Např. při částečné kontraindikaci Dornovy metody jako je umělý kloub, operace atd. se postupuje tak, že se dané místo vynechá – přeskočí. U masáže při menstruaci se nemasíruje břicho a volí se spíše relaxační masáž, klient s křečovými žílami si může dopřát masáž celého těla kromě dolních končetin atp.  

Masáže

Úplný zákaz masáže: horečka, onkologické onemocnění, leukemie, infekční onemocnění, akutní zánět v těle, hemofilie (porucha srážlivosti krve), bechtěrevovo onemocnění, kožní hnisavé onemocnění a kožní infekční choroby, po operaci plotének, záněty žil a trombóza, tuberkulóza, poruchy krvácivosti, zánět dutiny břišní, akutní kloubní záněty, akutní úrazy, pokročilá forma osteoporózy, vyšší stupeň artrózy, akutní psychóza a stavy pod vlivem alkoholu, drog a psychotropních látek.

Částečné kontraindikace: těhotenství a období šestinedělí, menstruace, schizofrenie, slabost a sešlost, nadměrné fyzické vyčerpání, lidé velmi staří, kteří trpí odvápněním kostí, křečové žíly, kožní poranění, vysoký krevní tlak.

Baňkování 

Kontraindikace jsou stejné jako u masáží. Baňkování nelze provést, pokud klient užívá warfarin nebo acylpyrin, léky ředící krev a zpomalující srážlivost krve.

Dornova metoda 

Úplné kontraindikace: osteoporóza řídnutí kostí, revmatoidní artritida, artróza 4. stupně, nádorové onemocnění kostí a kostní dřeně, chemoterapie nebo ozařování, syndrom „Caudi‟ (typ výhřezu meziobratlové ploténky), rozštěp páteře, nedovyvinutý obratel nebo odlomený trn z obratle, zničené jádro ploténky, výhřez ploténky (vysunutí ploténky není pro Dornovu metodu překážkou).

Částečné kontraindikace: umělý kloub, artróza 3. stupně, Bechtěrevova choroba, dětská mozková obrna, roztroušená skleróza, borelióza, operace páteře, vysunutí meziobratlové ploténky, úrazy a pády během posledních šesti týdnů, užívání myorelaxačních léků (uvolnění kosterního svalstva), zánět, těhotenství.

Výše popsaný seznam kontraindikací je neúplný. Vždy se informujte v kontextu svého onemocnění na možnosti masáže a její kladný/negativní dopad na Vás – u Vašeho lékaře!

V případě nejasností o vhodnosti masáže je třeba poradit se předem s lékařem!

Více o blahodárných účincích masáží, kompletní ceník najdete zde.