REFLEXOLOGIE

 

Reflexologie – reflexní terapie, jedna z nejstarších a nejúčinnějších metod alternativní medicíny. 

Reflexní terapie dokáže téměř okamžitě mírnit bolest a nastartovat samouzdravovací mechanismy organismu. Používají se masáže nebo stlačování specifických bodů na chodidlech nohou, popřípadě na rukou. Na rukou je však efekt dost malý a není tak účinný, na chodidlech jsou reflexní body nejcitlivější, a proto jsou také nejúčinnější.

Smyslem reflexní terapie je, aby orgány znovu začaly optimálně fungovat tak, jak mají. 

Cílem reflexní terapie je uvést celé tělo do rovnováhy a zapojit organismus do samoléčebného procesu. 

 

Reflexologie

 

Jak reflexologie funguje?

Chodidla jsou mikromapou našeho těla, proto jsou nejvhodnějším místem reflexologického zásahu. Na chodidlech jsou reflexní místa – plošky všech orgánů lidského těla. Každý reflexní­ bod je zakončení­m reflexní­ energetické dráhy (meridiánu), která začí­ná napří­klad v hlavě, prochází­ danými orgány a končí­ na našem chodidle. Reflexní­ terapie pomáhá odstraňovat bloky reflexní­ch drah a tí­m zlepšuje činnost jednotlivých orgánů. Každý bod na chodidlech – ploskách nohou souvisí s konkrétním orgánem v našem těle.

 

mapa chodidla

 

Tyto reflexní plošky reagují na sebemenší poruchu funkce daného orgánu, což umožňuje diagnostikovat jakoukoliv poruchu dříve, než se objeví ve fyzické rovině. To znamená než si vůbec nějaký problém připustíme nebo si ho všimneme. Citlivost reflexních bodů může být výstražným projevem závažnějšího onemocnění.

 

mapa chodidlaTlak na tyto body ovlivňuje nervový systém a příslušné části těla. Je-li v některé části těla zánět, otok nebo napětí, odpovídající reflexní body jsou zvýšeně citlivé na tlak. Dojde-li ihned k reflexologickému ošetření nerovnováhy, často se opraví a nemoc vůbec nepropukne. To je neocenitelné především v oblasti prevence. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních plošek můžeme cíleně léčit příslušný orgán nebo část těla. Na většinu reflexologických bodů se působí špičkami prstů nebo bříškem palce, a to pevným tlakem. Reflexní terapií dokážeme jednak stimulovat, pokud orgán pracuje nedostatečně a potřebuje dodat energii nebo naopak uklidnit, je-li ve stavu akutního zánětu nebo bolesti.

 

Reflexologie

Pokud některý orgán nefunguje tak, jak by měl, při stlačení odpovídajícího reflexního bodu je cítit nepříjemný tlak nebo dokonce bolest. Postižené místo je nutné rozmasírovat, bolest se pak postupně zmenšuje a časem zmizí úplně. Stlačování jednotlivých bodů umožňuje rozproudění energie v těle, uvolnění bolesti, uvolnění fyzického i psychického napětí, navození relaxace a pocitu harmonie. To vše tělu umožňuje zlepšit krevní oběh, podpořit tok lymfy a odplavit toxické látky z těla, stimulovat nervový dráhy a uvolnit svalové napětí. Není tedy pochyb, že reflexologie má blahodárné účinky na náš organismus. Po ošetření mohou nastat i účinky nežádoucí, které obvykle netrvají déle jak 24 hodin. Jde o přirozené projevy, pomocí kterých organismus nastoluje rovnováhu. Ať už kladná nebo negativní reakce znamená úspěch reflexní masáže. Obě reakce jsou důkazem toho, že se organismus probudil z nečinnosti a započala jeho regenerace.

 

Kladné účinky reflexologie: aktivace samolečení organismu, posílení imunitního systému, tělesná i duševní harmonizace, úleva od migrén, kladně působí na všechny orgány a části těla, pomáhá od bolesti zad a kloubů, dochází k uvolnění chodidel a podporuje zdravou klenbu, detoxikuje organismus, zlepšuje činnost metabolismu a zažívání, navozuje pocit uvolnění a relaxace, podporuje rekonvalescenci, eliminuje únavu a nespavost, pomáhá při neplodnosti, příznivě ovlivňuje psychiku…

Negativní účinky reflexologie: únava, zívání, bolest hlavy, rýma, gynekologický výtok u žen, různé emoční reakce, citlivá chodidla, mravenčení, nevolnost, průjem, nadměrné pocení, žízeň…

 

Tyto nežádoucí projevy nejsou nijak závažné a obvykle brzy odezní. Účinkem reflexní léčby dochází k intenzivní detoxikaci, proto je důležité přijímat dostatečné množství tekutin. Přechodně se může objevit vyrážka na kůži, může dojít ke zvýšené produkci hlenu na sliznicích, rýma, kašel, u žen gynekologický výtok, případně se může objevit zvýšená teplota. Reakce jsou u jednotlivých lidí individuální a trvají různě, od několika minut (zimnice, horečka, závrať) až po několik dní (vylučování sekretů, kožní projevy). Jde o přirozené projevy, pomocí kterých organismus nastoluje rovnováhu. Po ošetření reflexologii je proto velmi důležité navýšit pitný režim a pomoci organismu v jeho sebeuzdravování. V závislosti na typu a stavu obtíží je vhodné reflexní masáž několikrát opakovat. Čím déle zdravotními problémy trpíme, tím delší je jejich léčba. Reflexní terapii můžete podstoupit samostatně ošetřením pouze chodidel – plosek nohou, nebo lze reflexologii spojit s konkrétní masáží

 

Reflexologie je vhodná :  pro všechny bez ohledu na věk. Je vhodná pro děti, dospívající, dospělé i seniory.

Kontraindikace reflexologie : ošetření se nesmí provádět po transplantaci orgánů a endoprotézy kloubů, při vážných srdečních, cévních a ledvinových potížích, není vhodná v těhotenství, při vysokém krevním tlaku, epilepsii a při onkologickém onemocnění. 

 

Reflexologie

 

Doporučení pro všechny

Nejpřirozenější způsob jak pečovat o tělo a především o nohy,  je chůze naboso. Chodidlo není deformované obuví a je  přirozeně stimulované nerovnostmi terénu. Bolestivá citlivost chodidel na každý kamínek se postupně vytratí. Není to dané tím, že si chodidlo zvykne, ale tím, že masáží bolavých reflexních plošek se harmonizuje činnost jednotlivých orgánů. Plošky zdravých orgánů nejsou bolestivé!!

 

 

admin

About Fitness Fit

Kateřina Augustinová - Instruktor Fitness, osobní trenér, masáže